Eliyahu Fatal, Rafał Jakubowicz - Otwarty rachunek











Eliyahu Fatal, Rafał Jakubowicz - Otwarty rachunek
Wernisaż: 9.04.2022
Czas trwania wystawy: 9.04-18.06.2022
Wystawa "Otwarty rachunek" to spotkanie znających się i współpracujących od lat artystów: Eliyahu Fatala i Rafała Jakubowicza. Prezentuje dwa podejścia do eksploracji języka hebrajskiego w ujęciu konceptualnym sztuki współczesnej.
Autorski poemat Eliyahu Fatala w formie instalacji przestrzennej zatytułowanej "Melting Symbol" wskazuje fascynację słowem, szerokim potencjałem znaczeniowym i interpretacyjnym języka jako narzędzia i nośnika treści. Poprzez odwoływanie się do kształtów liter Eliyahu Fatal rozważa nad zagadnieniem wieloznacznej pojemności wyrazów. Czerpie przy tym z różnych tradycji, łączy czcionki, kroje i odręczne pismo. W efekcie stawia widza wobec utartych symboli i skojarzeń, doświadczenia konfrontacji zrozumiałego z niezrozumiałym, sacrum i profanum, trwałego wobec tymczasowego. Fatal aranżuje grę pomiędzy literami i pismem, w której wszystko odsyła do czegoś innego.
Rafał Jakubowicz w pracy "Krew i atrament" nawiązuje do ספר האות (czyt. „Sefer ha-Ot”), ukończonej w 1288 roku Księgi Znaku rabbiego Abrahama ben Samuela Abulafii. Artysta przenosi fragment dzieła w kontekst sztuki współczesnej; interesuje go konceptualny potencjał Kabały pod kątem pracy z tekstem. Bliskość metod wypracowanych przez tradycję kabalistyczną i strategie postkonceptualne sprawia, że dzieło sztuki wykorzystujące język hebrajski oraz inspirowane żydowską tradycją mistyczną można czytać na różnych poziomach: jako dzieło sztuki pojęciowej oraz jako realizację, do analizy której niezbędna jest wiedza z zakresu judaizmu. Jakubowicz określa tę praktykę jako kabalistyczny konceptualizm.
Poza wielowymiarowym charakterem języka hebrajskiego, gdzie słowa mają wiele znaczeń i zastosowań, obu twórców łączy także zainteresowanie gematrią. Dzięki przypisaniu każdej literze wartości liczbowej, tworzy Otwarty rachunek, służy do wyostrzania złożonego znaczenia odczytywanej rzeczywistości.
Eliyahu Fatal, ur. w 1974 r. w Jerozolimie (w Izraelu znany jako Eli Petel), jest uznanym, interdyscyplinarnym artystą aktywnym w polu sztuki konceptualnej. W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Sztuki Bezalel Academy of Arts w Jerozolimie, gdzie od 2002 roku jest wykładowcą. W latach 2011-2019 pełnił funkcję kierownika Wydziału Sztuki na macierzystej uczelni.
Wystawy indywidualne Eliyahu Fatala były prezentowane, m.in. w Tel Aviv Museum of Art (2007, 2006), Dvir Gallery (2009, 2003), Artists' Studios, Kav 16 Gallery (2005) w Tel Awiwie (2001), Galerii Miejskiej i Artists' House w Jerozolimie, Bat Yam Museum (2020), FIAC w Paryżu (2005) oraz AJU w Los Angeles (2018).
Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Izraelu i zagranicą, w tym w Centre Georges Pompidou w Paryżu (2008), ICA Philadelphia (2011), Martin-Gropius-Bau (2005) i Muzeum Żydowskim w Berlinie (2009), w Haifa Museum of Art (2011, 2021). W Polsce prace Eliyahu Fatala prezentowane były dotąd w Galerii Labirynt w Lublinie (2018) i Muzeum Współczesnym Wrocław (2015).
Eliyahu Fatal jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody Dizengoffa (2005), nagrody Rappaport dla młodego artysty (2007), nagrodę Ministerstwa Kultury (2009) i wiele innych.
Prace artysty znajdują się w kolekcjach Tel-Aviv Museum of Art, Israel Museum, Haifa Museum, Ashdod Museum, ORS collection, Leumi Bank collection, Hafenix collection, Paris City Collection.
Rafał Jakubowicz, ur. 1974. Absolwent Wydziału Wychowania Plastycznego oraz Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziału Neofilologii (specjalność: hebraistyka) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zatrudniony na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Społecznej.
Wystawy indywidualne Rafała Jakubowicza odbyły się, m.in. w Galerii Foksal (2004, 2005), CSW Zamku Ujazdowskim (2005, 2006) w Warszawie; Galerii Entropia we Wrocławiu (2002, 2004, 2006); Galerii BWA w Zielonej Górze (2008); Galerii Pies w Poznaniu (2005, 2009, 2010); WRO Art Center we Wrocławiu (2010); Habeer Art and Visual Media Center, Beer-Sheva (2013); Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim (2018).
Artysta brał udział w wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014, 2015, 2016), Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (2005); Kunstverein w Wolfsburgu (2005); Kunstverein w Heidelbergu (2006); Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2008); Socio-Political Contemporary Art Museum w Jerozolimie (2008); Freies Museum (2009) i Kunstraum Kreuzberg/ Bethanien/Studio 1 w Berlinie (2011); MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (2012, 2015); TRAFO | Trafostacji Centrum Sztuki Współczesnej w Szczecinie (2019); Miejskiej Galerii Arsenał w Poznaniu (2014, 2020).
Prace Rafała Jakubowicza znajdują się w kolekcji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie; Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu; MWW Muzeum Współczesnego Wrocław; Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie; Miejskiej Galerii Arsenał w Poznaniu.
Wystawa związana z realizacją tematu Rafała Jakubowicza, pt. Język hebrajski w sztuce artystów konceptualnych i postkonceptualnych w Izraelu w ramach badań statutowych Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, finansowanych ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na naukę w latach 2016/2021 jako projekt badawczy.
Dokumenty PDF: Rafal Jakubowicz Krew i atrament