Rafal Piesliak - Wgląd

Rafal Piesliak - Wgląd
Rafal Piesliak - Wgląd
Rafal Piesliak - Wgląd
Rafal Piesliak - Wgląd
Rafal Piesliak - Wgląd
Rafal Piesliak - Wgląd
Rafal Piesliak - Wgląd


Rafal Piesliak
Wgląd

20.11.2021-8.01.2022

W twórczości Rafała Piesliaka wyróżnić można poszczególne okresy, w których artysta całą swoją energię poświęca na opracowanie konkretnego zagadnienia. W jego pracach obecne są rozważania nad problemami społecznymi, relacjami międzyludzkimi czy pamięci zbiorowej, podejmuje także kwetię kruchości jako takiej. Na indywidualnej wystawie "Wgląd" artysta podsumowuje ważny etap w swoim życiu. W ciągu ostatnich czterech lat koncentrował się na utrwalaniu pamięci w obiektach. Jak mówi sam artysta, tytuł wystawy odnosi się do stanu artysty podczas tworzenia i widza podczas obserwacji dzieł sztuki. Jest to jakby nagłe uświadomienie, objawienie istoty, któremu towarzyszą silne pozytywne emocje i radość odkrywania. Wgląd nie tylko pozwala na poznanie, ale otwiera drogę do dalszego rozważania i rozumienia.

Na wystawie Piesliak prezentuje obiekty wykonane ze stali, porcelany, kryształu i mosiądzu. Do stworzenia tych obiektów artysta zastosował dawną japońską technikę naprawy ceramiki kintsugi, która pozwala na wskrzeszenie potłuczonych obiektów do nowego życia. Używając starych filiżanek, talerzy i waz, artysta odnosi się do pewnej minionej epoki i jej kontekstów kulturowych, a także ujawnia bliski związek emocjonalny z przedmiotami pamięci. Rozbite naczynia połączone w nową rzeźbiarską bryłę dotykają problemów nowości, estetyki, tradycji i zmiany.

Rafał Pesliak (ur. 1983) mieszka i pracuje w Wilnie, na Litwie. W 2008 roku ukończył wileńską Akademię Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby. Artysta prezentował swoje prace w przestrzeni publicznej: obiekt "Koło" w litewskim Parku Bajek, płytę rzeźbiarską "Sztuka w przestrzeni, przestrzeń w sztuce" w pobliżu VAA oraz kilka obiektów w Krzyżowej w Polsce. Artysta aktywnie uczestniczy w wystawach od 2009 roku. Miał dziewięć wystaw indywidualnych na Litwie, we Włoszech i na Łotwie. Rzeźbiarz tworzy również scenografie dla teatru. W 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Państwową za Zasługi dla Kultury, a w 2020 r. otrzymał nagrodę za najlepszą instalację ArtVilnius'20 za dzieło "Ogród", które umieszczone jest w przestrzeni publicznej Wilna.Wystawa jest częścią międzynarodowej wymiany pomiędzy Galerią Le Guern w Warszawie i galerią (AV17) w Wilnie.

Projekt jest częściowo sponsorowany przez Litewską Radę Kultury.